IFS Belgesi

ifs belgesi banner


Uluslararası Gıda Standardı (IFS) nedir?

Ticaret ve sanayide tedarikçi denetimleri yıllardır işbirliğinin sabit bir parçasıdır. Tüketicilerin gittikçe daha ağır talepleri, artan tazminat talepleri tehlikeleri ve ayrıca ürün akışlarının globalleşmesi tek tip bir kalite güvence standardının geliştirilmesini gerekli hale getirdi. 


ifc belgesi

Bu geliştirmelerin zemininde HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birlikleri CONAD, COOP ve “Federdistribuzione” üye şirketleri, ticari markalar için kalite ve gıda güvenlik standardı olan Uluslararası Gıda Standardını (IFS) geliştirdiler. Standart, gıda güvenliğinin ve üreticilerin kalite düzeylerinin eşit kontrolüne yaramaktadır. Tarımsal üretimi takip eden ve gıdanın “işlendiği” tüm üretim aşamaları için kullanılabilir.

 Avusturya, Polonya, İspanya ve İsviçre’den tüccarlar IFS’yi destekliyor ve gıda güvenliği standardı olarak kullanıyor.

 

 

Uluslararası Gıda Standardının hedefleri nelerdir?

Uluslararası Gıda Standardı şu temel hedefleri amaçlıyor:
- Tek tip değerlendirme sistemine sahip ortak bir standart;
- Akredite edilmiş ve kalifiye sertifikalama kurumlarının ve denetçilerin kabulü;
- Tedarik zincirinin tamamında karşılaştırılabilirliğin ve şeffaflığın sağlanması;
- Hem tedarikçide hem de ticarette masrafların azaltılması.

 

Hangi tüccarlar IFS’yi destekliyor?

HDE gıda hakları komitesinde, FDE kalite komitesinde ve Federdistribuzione kalite komitesinde ve ayrıca CONAD ve COOP’da organize olan tüm perakendeciler ve toptancılar IFS’yi destekliyor ve bu standardı tedarikçilerinden talep ediyor.
Bu komitelere üye olan tüccarlar örneğin: Metro Group, Edeka, Rewe Group, Aldi, Lidl, Kaufland, Kaiser’s Tengelmann, Auchan, Carrefour Group, EMC – Groupe Casino, Leclerc, Monoprix, Picard, Surgelés, Provera (Cora and Supermachés Match), Système U, COOP, CONAD ve Unes.

 

 

IFS Uluslararası Uygulanıyor mu?

IFS, GFSI (Global Gıda Güvenliği Girişimi) tarafından SQF, Dutch HACCP ve BRC gibi kabul edilen bir standarttır. 
Tesco, Ahold, Wal Mart, Metro, Migros ve Delhaize gibi bazı şirketler, tüm GFSI standartlarını kabul edileceklerini belirttiler.

 

 

Kimler IFS’ye göre bir denetime tabi tutulur?

Şu anda perakendeciler ve toptancılar için ticari markalar tedarik eden tüm gıda üreticileri IFS’ye göre bir denetime tabi tutulur. IFS, birincil üretim hariç, gıda zincirinin tamamında uygulanabilir.

 

 

IFS Uluslar arası Gıda Standardının nasıl yapılandırılmıştır?

IFS 4 bölüme ayrılır:
- Bölüm 1: Denetleme protokolü (denetleme değerlendirmesi, denetlemenin yapılması, sertifika verilene kadar değişik adımlar vs.)
- Bölüm 2: Teknik gereklilikler: Kontrol listesi 5 bölüme ayrılan 250 gerekliliği içermektedir:
o Şirket sorumluluğu
o Kalite yönetimi
o Personel yönetimi
o Üretim süreci/ imalat süreci
o Önlemler, analizler, iyileştirmeler
- Bölüm 3: Akreditasyon kurumları, sertifikalama kurumları ve denetçilerden talep edilenler

 


IFS veri tabanında IFS denetimleri altında listelenmiş olmak gıda sanayisine başka hangi avantajları sağlar?

IFS sertifikalı şirketler IFS denetleme portalını kullanırken farklı avantajlara sahiptir. Önce bunun üzerinden kendi IFS denetleme raporlarını ve önlem planlarını yönetebilirler. Sertifikalama kurumları denetleme verilerinin (rapor, önlem planı dahil) yüklenmesinden sorumludur. Şirketler bu verileri müşterilerine (örn. tüccarlara) bir “tıklama” ile hizmete sunabilir.Şirketler ayrıca örn. biyo sertifikalama, QS, KAT, BRC, SQF gibi yaptıkları başka standartların sertifikalarını çevrimiçi yükleyebilir ve veri tabanı üzerinden hizmete sunabilir. Tüm sertifikalar bir genel listeden görüntülenebilir.Sertifikalı şirketler ayrıca IFS veri tabanında başka sertifikalı şirketleri arayabilir ve “My Audit” fonksiyonu üzerinden düzenleyebilir. Böylece örneğin ön tedarikçilerinin IFS sertifikalı olup olmadığını kontrol edebilir. Genel bilgileri alabilir, ancak rapor ve önlem planını alamazlar. Bunun için özel bir aktifleştirme gereklidir. Ve sonuç olarak şirketler ayrıca AuditXpress yazılımının orijinal denetleme dosyasını çevrimiçi indirebilir ve bunun için gerekli olan “Şirket içi denetimler için AuditXpress” yazılımına sahiplerse şirket içi denetimleri için kullanabilir.

 

IFS şirket içi denetimler gerçekleştirmek için bir yazılım aracına sahip mi?

 

IFS şirket içi denetimleri IFS tabanında yapabilmek için “Şirket içi denetimler için AuditXpress” yazılımını geliştirdi. Yazılım belirli gerekliliklerin şirkette nasıl gerçekleştirileceğine dair adım adım bilgiler vermektedir. Yazılım eksiksiz kontrol listesi ve denetleme sonuçları için değerlendirme aracı da sunmaktadır. Bunun ötesinde yazılım üzerinden şirketin ek gereksinimleri de kaydedilebilir ve böylece şirketlere şirket içi denetim listesini IFS ötesinde ihtiyaçlarına göre düzenleme esnekliğini de sunulmaktadır. IFS sertifikalama kurumları şu anda IFS denetlemelerini gerçekleştirmek için yazılımı kullanıyor. Şirketler denetleme dosyasını çevrimiçi indirebilir ve bunu şirket içi denetimleri için temel olarak kullanabilirler. Bu araç şirketlere günlük işlerinde yardımcı oluyor. Şirketler bu denetleme dosyasını kullanmak isterse sertifikalama kurumları dosyayı çevrimiçi yüklemelidir. Şirketler, verileri sadece okuyabilir ve hiçbir şey değiştiremez.


Yazılım www.ifs-online.eu çevrimiçi mağaza üzerinden edinilebilir ve Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca olarak mevcuttur. Başka diller planlanmıştır. Yazılım 2008 yazından itibaren kullanıma hazır olacaktır.

 

 

IFS sertifikalama kurumlarının gereklilikleri nelerdir?

Sertifikalama kurumları IFS’ye göre sertifikalama için EN 45011 standardına akreditasyonu ibraz etmelidir. Bu mevcut olduğu andan itibaren sertifikalama kurumları listelenecek ve IFS Internet sayfasında gösterilecektir. Akreditasyonun ibraz edilmesiyle sertifikalama kurumları IFS standart sahipleriyle sözleşme imzalar. Sertifikalama kurumlarından istenen başka gereklilikler IFS Food Versiyon 5’in 3. bölümünde tanımlanmıştır.

 

IFS denetçilerinden talep edilenler nelerdir?

 

IFS Food Versiyon 5’in 3. bölümü IFS denetçilerinden talep edilenleri detaylarıyla tanımlar. Temel gereklilikler: 
- Denetleme tecrübesi (son  2 yıl içinde en az 10 denetleme)
- HACCP prensiplerinin kanıtlanabilir bilgileri,
- Kalite yönetim bilgileri,
- Denetçiler sadece alan bilgileri temelinde denetimler yapabilir (bir alanda en az 2 yıl mesleki bilgi veya bir alanda en az 10 denetim),
- Hem yazılı hem de sözlü sınavı başarmak zorundalar.Ayrıca denetçiler sadece yetkilendirilmiş bir IFS sertifikalama kurumu için IFS denetlemeleri gerçekleştirebilir.IFS, denetçileri yazılı ve sözlü sınava tabi tutan tek gıda güvenliği standardıdır. Her denetçi, son sınav sonuçlarına göre her 2 ya da 4 yılda bir yapılan bu sınava katılmak zorundadır. Bu sınav yöntemiyle IFS, sadece kalifiye denetçilerin yetkilendirilmesini garanti altına almaktadır.

 

 

IFS sertifikası almak için yapılacak işlemler nelerdir?

 

İlk adımlar:
1. Standarda karar vermek (IFS Gıda veya IFS Lojistik)
2. www.ifs-online.eu adresinden standardın güncel geçerli versiyonunun sipariş edilmesi
3. Şu anki durumun değerlendirilmesi (şirketin kendisi tarafından)
4. Sertifikalama kurumunun seçilmesi
5. Denetleme tarihinin, denetleme zamanının ve denetleme alanının (denetlemenin kapsam alanı) belirlenmesi
6. İstek üzerine: Son durumu almak için ön denetim
7. Denetimin belirlenen denetim tarihinde tecrübeli ve yetkin denetçi tarafından ilgili ürün kategorisinde yapılması

 

 

Bir IFS denetimi ne kadar sürmeli?

Bir denetimin tahmini süresini belirlemek için sertifikalama kurumu, denetim için yeterli sürenin hesaplanmasını sağlayan uygun bir sisteme sahiptir. Edinilen tecrübeler tipik bir denetleme süresinin 1,5 gün, artı denetleme raporunun hazırlanması için ek zamanın yaklaşık 0,5 gün olduğunu göstermiştir

 

GFSI tarafından kabul edilen standartlar tanınıyor mu?

IFS’yi destekleyen bazı tüccarlar başka GFSI standartlarını da kabul ediyor. Ancak, standardın geliştirilmesine ve denetçi kalifikasyonuna dahil oldukları için IFS’ye daha çok güveniyorlar.

 

IFS gıda dışında başka/ diğer IFS standartları da mevcut mu?

Evet, HDE ve FCD’nin ticarethaneleri IFS Lojistiği (taşımacılık, depolama ve satış için) geliştirdiler. Bunun dışında, örneğin IFS ev idaresi ve kozmetik ve IFS Cash & Carry için başka projeler gerçekleştirilme aşamasındadır.

Tüm IFS standartları ticarethanelerin talebi doğrultusunda geliştirilir.

©2016 AQC TECHNIC | Uluslararası Belgelendirme Hizmetleri Her hakkı saklıdır.